Kategoria
UA

Godła i herby

Symbole państwowe i samorządowe powinny zajmować szczególne miejsce w świadomości każdego obywatela oraz każdej obywatelskiej wspólnoty. Nie ma czytelniejszych i lepiej rozpoznawalnych znaków, które miałyby tak dużą siłę integrującą pojedynczych ludzi i całe społeczności wokół ogólnonarodowych wartości oraz historycznego dziedzictwa. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą w tej kategorii.

Przymierzając się do wyposażenia obiektów użyteczności publicznej, większość osób pamięta o zamieszczeniu właściwych znaków ewakuacyjnych. Niejednokrotnie jednak zobowiązani jesteśmy także umieścić wewnątrz budynku bądź na elewacji symbole państwowe lub samorządowe. Oznacza to, że musimy pamiętać o konieczności zawieszenia godła, obok którego czasem pojawiają się także herby miasta lub województwa. Przyjrzyjmy się bliżej tym dość nietypowym znakom, zajmującym szczególne miejsce w świadomości każdego obywatela oraz każdej obywatelskiej wspólnoty.

Czym jest godło?

Kiedy kupujemy godło państwowe, cena może i jest dla nas istotna, ale o wiele ważniejsze powinno być upewnienie się, czy kupiliśmy godło Polski. Sklep internetowy może bowiem oferować produkt pod tą nazwą, który nieznacznie odbiega wyglądem od regulaminowej wersji godła. Oferujący godła Polski sklep powinien sprzedać bowiem klientowi symbol, który ma wzór i kolorystykę zgodne z obowiązującą ustawą. Jak wskazuje artykuł 28 Konstytucji RP, Godło Rzeczypospolitej Polskiej to „wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu”.

W przypadku obiektów będących ambasadami, konsulatami i innymi tego typu budynkami, konieczne może być wyposażenie ich w godło państwa, którego interesy reprezentują. Warto w takiej sytuacji zorientować się, czy sprzedający godło Polski sklep ma w swojej ofercie także symbole innych państw. Przykładowo w naszym sklepie znajdą Państwo także godła naszych sąsiadów – Litwy, Ukrainy, Słowacji, Czech, Niemiec i Białorusi. Wszystkie dostępne w naszej ofercie godła mają wymiary 43 × 51 centymetrów.

Czym są herby miast?

W przypadku herbu miejskiego mamy do czynienia z charakterystycznym znakiem miejskiej wspólnoty samorządowej, który powstał na wzór znaku terytorialnego, zgodnie z regułami heraldycznymi. Tworzenie herbów miejskich czy gminnych regulowane jest w Polsce przez ustawę z dnia 21 grudnia 1978 roku o odznakach i mundurach, warto jednak wiedzieć, że historia herbów miejskich sięga II połowy XIII wieku, kiedy to herby miast umieszczano między innymi na pieczęciach miejskich.

W naszej ofercie znajdą Państwo nie tylko herby miast, będących stolicami województw, jak Białystok, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Katowice czy Kraków. Sprzedajemy ponadto herby innych miejscowości – przykładowo herb Leszna, herb Jastarni, Sandomierza czy też Łomży. Co istotne, podobnie jak w przypadku godła, wszystkie oferowane przez nas herby są nieświecące i posiadają wymiary 430 × 510 milimetrów, spełniają także standard Top Design.

Strona:
  1. 1
  2. 2
Strona:
  1. 1
  2. 2